מהי אטופיק דרמטיטיס? ולמה היא גורמת?

May 02 2023Oded B

אטופיק דרמטיטיס היא אמנם מחלת עור כרונית שהמדע עדיין לא מצא לה מזור מלא, אבל זה לא אומר שחייבים להשלים איתה. אם אתם סובלים מגרד בגוף כתוצאה מאטופיק דרמטיטיס, ישנם סוגי טיפולים שונים שיכולים לעזור לכם להתמודד עם המצב ולחיות בשלום ובנוחות לצד מחלת העור הזו.

אטופיק דרמטיטיס מכונה גם “אקזמה” וכן “אסטמה של העור”. המחלה הזו מתחילה בדרך כלל בילדות, כאשר כ-20% מהילדים בישראל יהיו עשויים לפתח אותה עד גיל שנה. כמו כן, בערך 6% – 7% מהאוכלוסייה הבגירה יפתחו גם הם אסטמה של העור. הסיבה המדויקת לאטופיק דרמטיטיס אינה ידועה, אך רופאים מאמינים שמצב זה עשוי לנבוע מהסיבות הבאות:

  1. פעילות יתר של מערכת החיסון.
  2. שילוב של גנטיקה-אלרגנית וגורמים סביבתיים.

כאשר מדובר על גורמים סביבתיים, הכוונה היא לזיהום סביבתי וזיהום אוויר, חשיפה לקרדית האבק, מעברי עונות אשר מקשים על אנשים אלרגניים, חשיפה לחומרי ניקוי, קוסמטיקה וטיפוח ועוד.

כיצד מזהים אטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס מאובחנת בד”כ על ידי בדיקה גופנית המתבצעת אצל רופא העור. הרופא עשוי לשאול על ההיסטוריה המשפחתית הקשורה באלרגיות, כמו גם על כל מגע שהיה לאדם עם חומרים מגרים וטריגרים שונים. במקרים בהם עור הגוף אדום, מגורה או קשקשי, ייתכן שהרופא ישלח את המטופל לבצע בדיקות דם.

תפקיד בדיקות הדם הוא לשלול סיבות אפשריות אחרות למצב העור. מכיוון שאטופיק דרמטיטיס הוא מצב ארוך טווח, קרי כרוני, הרופא עשוי גם להמליץ לנהל יומן כדי לעקוב אחר חומרת ותדירות ההתפרצויות של הבעיה. אם אכן מדובר במצב של אטופיק דרמטיטיס, התפרצויות אלו מרגישות כמו “התלקחויות” של העור.

אטופיק דרמטיטיס: כיצד להקל על הבעיה?

ישנן אפשרויות טיפול שחשוב להכיר, אבל יש גם דרכים נוספות שחשוב להיות מודעים אליהם בזמן התפרצות של אטופיק דרמטיטיס. לפני שפונים לטיפול תרופתי, חשוב לדעת שמקלחות קצרות יכולות להקל על תחושת הגרד והגירוי בעור.

כמו כן, מומלץ באופן כללי להתלבש בביגוד עשוי בדים רכים ונעימים, כמו גם להמעיט שימוש במרככי כביסה ותכשירים כימיים אחרים. באופן כללי, אחד מהטיפולים באטופיק דרמטיטיס הוא שינוי אורח החיים וכן שינוי תזונתי. לא פעם, מאכלים מסוימים יכולים להחמיר את המצב, כך שחשוב לבנות תפריט עם דיאטנית או בליווי רפואי או מקצועי אחר.

אפשרויות הטיפול באטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס היא מחלה מורכבת ומאתגרת לטיפול. לכן, חשוב לבחור את האפשרות הטובה ביותר, מה שלעיתים יצריך גם ניסוי וטעיה בין טיפולים שונים. בתוך כך, הטיפולים יכולים לכלול קרמים או משחות מקומיות, כמו גם תרופות דרך הפה ואפילו טיפולים אלטרנטיביים כמו פוטו-תרפיה, דיקור סיני ועוד.

קרמים מקומיים אשר מבוססים על סטרואידים מפחיתים דלקת וגרד במקרים מסוימים, בעוד שחלק גדול מהאנשים מעדיפים שלא לעבור טיפול סטרואידי עקב תופעות הלוואי הכרוכות בכך. במקרים אלו, ישנם קרמים ומשחות המבוססות על צמחי מרפא וחומרים טבעיים שונים.

צריכים מידע נוסף לגבי גירודים בגוף? צוות atopicom ישמח להעניק לכם ייעוץ ללא התחייבות – צרו קשר היום.

Share:

infodescontos

הישארו מעודכנים